Struktura drewna daje podłodze niepowtarzalny charakter, przybliżający mieszkańców do natury. Odpowiednia pielęgnacja podłogi z drewna jest ważna dla trwałości lakieru, a co za tym idzie, dla wyglądu podłogi. Dzięki naniesieniu lakieru na powierzchnię drewna powstaje ochronna warstwa, która uniemożliwia natychmiastowe przenikanie wody w drewno. 

 

MIKROKLIMAT

Dobre samopoczucie ludzi, jak i długotrwałe utrzymanie wysokiej wartości podłogi wymagają zdrowego mikroklimatu pomieszczenia z podłogą z drewna.

Temperatura rzędu 20°C i wilgotność powietrza 50%  to idealny klimat dla człowieka, zwierząt domowych i drewna. Utrzymanie warunków klimatycznych w zakresie 18 – 22°C i wilgotności w zakresie 45 – 65% jest nieodzowne dla zminimalizowania  tzw. „pracy drewna”, czyli schnięcia i pęcznienia. W takich warunkach ludzie żyją zdrowo, a drewno nie pracuje – czyli nie pęcznieje (nie łódkuje) i nie kurczy się nadmiernie (nie tworzą się duże szpary).

Zbyt wysoka wilgotność (powyżej 70-80%) w pomieszczeniu, utrzymująca się nad podłogą przez 2-4 tygodnie (okres letni) i dłużej może spowodować  tzw. „kocie grzbiety” parkietu, a w konsekwencji nawet odrywanie się klepek od podłoża. W takim przypadku należy w pomieszczeniu ustawić osuszacze powietrza.

W sezonie zimowym (grzewczym) wilgotność w pomieszczeniu spada często do 30% i utrzymuje się przez miesiące, wskutek czego drewno się kurczy i pojawiają się szpary między klepkami, a lakier w tych miejscach pęka. Aby temu zapobiec, należy wcześniej wstawić do pomieszczenia nawilżacze. Zawieszanie na kaloryferach pojemników z wodą jednak nie wystarczy, ponieważ są one za małe, by uzupełnić ilość wody w powietrzu. Np. dla pomieszczenia o powierzchni około 20 m² = 50 m³ kubatury pomieszczenia potrzeba na dobę około 8 litrów wody. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności zimą pomocne mogą być również rośliny.

 

UŻYTKOWANIE

Lakierowana podłoga ulega ścieraniu, zależnie od natężenia ruchu. Z tego powodu regularna pielęgnacja lakieru jest konieczna. Uznawanie reklamacji jest możliwe, jeżeli wskazówki pielęgnacji podłogi wydane przez producenta lakieru bądź środków pielęgnacyjnych są uwzględniane i pielęgnacja prowadzona jest zgodnie z nimi.

Na nowo lakierowaną podłogę nie można wchodzić przed upływem 24 godzin.

Lakierowanie podłogi jest pracą rzemieślniczą, co oznacza, że obecność małych cząstek pyłu lub kurzu, jak również różnych drobin, jest nieunikniona. Nie ma to wpływu na trwałość lakieru. Im bardziej nowo polakierowana podłoga jest oszczędzana w pierwszych dniach, tym bardziej zwiększa się jej trwałość.

Pełne użytkowanie podłogi jest możliwe po okresie pełnego utwardzenia lakieru; na ogół wynosi on 7 dni. W tym czasie należy podłogę czyścić na sucho i przez pierwsze 3-4 tygodnie nie układać dywanów.

Taśmy klejące lub maty zapobiegające przesuwaniu się dywanów muszą być dobierane odpowiednio do lakieru, aby po ich zdjęciu nie pozostały plamy na posadzce.

Stoły, stołki i krzesła oraz lżejsze meble należy zaopatrzyć w podkładki filcowe o grubości minimum 3 mm. Fotele na kółkach powinny mieć miękkie kółka. Kółka te mają część jezdną w kolorze beżowym lub popielatym. Dla dodatkowego zabezpieczenia powierzchni lakieru mogą stać na specjalnych podkładkach chroniących lakier (najczęściej z poliwęglanu). Bezpośredni kontakt metalu (metalowe donice) z podłogą, ze względu na możliwość reakcji chemicznej i wynikowe odbarwienie drewna jest niezalecany. Meble należy nosić ostrożnie, niedopuszczalne jest pchanie albo ciągnięcie ich po podłodze.

Przed wniesieniem mebli (pierwszym użytkowaniem podłogi) należy przeprowadzić pierwszą (pełną) pielęgnację.

 

PIELĘGNACJA

Pielęgnację najlepiej prowadzić wolnym od rozpuszczalników środkiem pielęgnacyjnym, na bazie wodnej emulsji. Odplamiona i czysta podłoga przed pierwszym użyciem, albo zawsze po odplamieniu traktuje się nie rozcieńczonym wodą środkiem pielęgnacyjnym. Środek pielęgnacyjny (nie rozcieńczony) wylewa się na podłogę i natychmiast rozprowadza miękką, nie pozostawiającą nitek szmatą. Rozprowadzać należy zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Przy większych powierzchniach (pow. 100 m kw.) należy stosować maszyny jednotalerzowe i białe pady.

Częstotliwość przeprowadzania pełnej pielęgnacji zależy od użytkowania podłogi.

W mało uczęszczanych pomieszczeniach, jak np. w sypialniach, wystarczy raz do roku.

Schody, biura – co 8–14 dni.

Restauracje, szkoły itp. – co tydzień.

Pełna pielęgnacja jest konieczna, jeżeli na podłodze nie ma wystarczającej powłoki ochronnej, lub miało miejsce intensywne odplamianie.

 

ODPLAMIANIE I ZMYWANIE

Odplamianie przeprowadza się, jeżeli podłoga jest zaplamiona i zabrudzona. Przy czym brud sypki (piasek itp.) zbiera się miotłą lub odkurzaczem. Piasek działa jak papier ścierny, dlatego należy przed wejściem stosować wycieraczki ze sztywnym włosiem i nie zatrzymujące wilgoci, a zabrudzenia takie powinny być natychmiast usuwane. Środek odplamiający  rozprowadzamy dobrze wykręconą szmatą lub mopem, o wilgotności odwirowanej tkaniny

Podczas zmywania podłogi wilgotną szmatą lub mopem ślady wody na parkiecie powinny wyparowywać w ciągu około 1-1,5 minuty.  Nie wylewać wody do mycia bezpośrednio na posadzkę. Rozlane płyny należy natychmiast usunąć. Nie należy używać ścierek z mikrofazy.

Środki do pielęgnacji parkietu powinny być używane zgodnie z zaleceniami producenta. Używamy środków pielęgnacyjnych dopuszczonych przez producenta lakieru użytego do pokrycia parkietu.

O częstotliwości odplamiania decydują oczywiście wymagania higieniczne użytkowników.

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Temperatura posadzki drewnianej na ogrzewaniu podłogowym dla uzyskania temperatury otoczenia 20-22°C,  nie powinna przekraczać 24°C. Jedynie przy występowaniu dużych spadków temperatury (mrozy) do około -10°C dopuszcza się temperaturę powierzchni posadzki 26-27°C, i to na krótki okres czasu (kilka dni).

Przegrzewana posadzka drewniana wykazuje podwyższoną dwukrotnie tendencję do kurczenia się (wysychania) elementów parkietu. W wyniku czego powstają znaczne szpary. Parkiet na ogrzewaniu podłogowym wykazuje tendencję do większych i szybciej powstających szpar, niż parkiet nie ogrzewany w ten sposób.

Temperatura powierzchni parkietu 25°C powoduje redukcję wilgotności parkietu o około 3-4%.

Przy dobrej izolacji cieplnej domu ogrzewanie podłogowe daje odpowiednie ciepło i komfort bez nadmiernego rozgrzewania posadzki drewnianej.

UWAGA: Dywany na podłogach ogrzewanych nie są wskazane.

loba instrukcja pielęgnacji podłogi drewnianej i parkietu Kliknij obrazek, by pobrać instrukcję firmy LOBA.